מאמרים

6 טיפים ל-6 שניות גורליות

יש כאלה שאומרים שזה לוקח 30 שניות, המחקרים מראים שתוך 6 שניות תתקבל ההחלטה: תזומנו לראיון עבודה, או שלא.. רוב המגייסים מבצעים את שלב הסינון והמיון של קורות החיים בצורה הבאה: סריקה מהירה, רפרוף וקריאת BUZZ WORDS, קבלת רושם כללי ודילוג מהיר קדימה למועמד הבא. זה כמובן לא נובע חלילה מזלזול במועמדים: תעשיית ההייטק הולכת וגדלה מדי שנה, והמגייסים מתמודדים עם ביקושים גבוהים למילוי עשרות תקנים חדשים מחד, ומאידך לכמות הולכת וגדולה של מועמדים איכותיים. בגלל הזמן הקצר נשאלת השאלה: מה המגייסים מספיקים בכלל לקרוא? ולאן נודד מבטם מהרגע שהם פותחים את קובץ קורות החיים ועד לרגע שבו הם מחליטים שזה לא זה, או שדווקא כן? על"פ המחקר, המגייסים קוראים את קורות החיים שלכם בסדר הבא: 1. תפקיד נוכחי: המגייסים קופצים הישר אל הפסקה של הניסיון התעסוקתי, ובודקים מה עשיתם בתפקיד הנוכחי או האחרון ואם זה רלוונטי עבורם. במקביל הם גם יציצו בכותרות של 2-3 תפקידים קודמים. מה עושים? כותרות התפקידים (במיוחד התפקיד האחרון) חייבות להיות כמה שיותר דומות לכותרת של המשרה שאתם פונים אליה. 2. תאריכים ושנים: המגייס יבדוק עד כמה יציבים אתם - כמה שנים עבדתם בכל מקום עבודה והאם יש לכם רצף תעסוקתי. מה עושים? ודאו שיש עקביות ורצף בתאריכי ההתחלה והסיום של כל תפקיד, ושלא פספסתם בטעות משהו. אם היה לכם שינוי עבודות תכוף, הסתפקו בציון של שנים בלי לציין חודשים. 3. מקומות עבודה: מעבר לכך שחשוב למגייסים מה עשיתם וכמה זמן, חשוב להם גם איפה עבדתם. מה עושים? לא יותר מידי, אבל להבא קחו בחשבון שבחיפוש עבודה הבא, שם החברה הנוכחית שלכם יתנוסס בכותרת של הפסקה האחרונה. חשוב מאוד לבחור בתפקיד הנכון, אך חשוב לא פחות לבחור במקום הנכון. 4. השכלה: תחום התואר והמוסד שבו למדתם, ציון גמר. מה עושים? אם למדתם במוסד אקדמי מוכר וסיימתם בממוצע גבוה - ציינו זאת לפני פסקת הניסיון; אם לא - העבירו את פסקת ההשכלה ממש לאחר פסקת הניסיון. 5. מילות מפתח (BUZZ WORDSׂ): ככל שעולה השימוש ברובוטים ובבינה מלאכותית בתחום הגיוס, מילות המפתח יהיו הגורם המכריע שיקבע אם תעלו או לא בסינון של המגייסים. מה עושים? חשוב להשתמש בכמה שיותר מילות מפתח כשאתם מתארים את המטלות באחריותכם, אך רק כאלה שבאמת התעסקתם. יש להדגיש אותם ב-BOLD כדי להקל על המגייס/הרובוט שסורק את הקו"ח. 6. כתובת: המגייסים בודקים היכן אתם גרים כדי לוודא שלא תצטרכו לנסוע במשך שעות בכל יום לעבודה. מה עושים? במידה והמשרה ממוקמת רחוק ממקום המגורים הנוכחי, ציינו כי "מעוניינ.ת להעתיק מקום מגורים" לסיכום, 6 שניות זה זמן קצר מאוד, אך עם סידור נכון של קורות החיים תוכלו ליצור רושם ראשוני מאוד מרשים על המעסיקים הבאים. לרגל תחילתו של החורף, מחלקת ההשמה סידרה לנו מבול של משרות אצל לקוחותינו: לג'וניורים ולבכירים, למפתחי LOW LEVEL ולמפתחי WEB, לפרויקטים ארוכי טווח וזמניים, למשרות מלאות ולמשרות גמישות.
קרא עוד

הערכת עובדים ו דיוני שכר – חלק ב'

ינואר הוא חודש מותח במיוחד להייטקיסט המצוי: האם השנה יקבל העלאה בשכר? איך בכלל קובעים מי כן ומי לא? אולי עליו ליזום ולבקש? ואם כן, כמה העלאה יקבל? סודות תעשיית ההיי-טק נחשפים: על הערכת עובדים ו דיוני השכר. איך להתכונן, כמה ומתי לבקש - ומה קורה אם התשובה היא: לא! כתבה ב-2 חלקים.

מעל 800 משרות מחברות היי-טק שמשלמות שכר גבוה! התשובה היא "לא"? שלח לנו קו"ח.

בחלק הקודם של הכתבה דיברנו בעיקר על התהליך של הערכת עובדים וביצועים, שבעצם מהווה את הסיכום השנתי מבחינת ההישגים שלנו בעבודה וקביעת יעדים להמשך. החלק השני של התהליך, עליו נדבר בחלק הזה של הכתבה, מגיע בעצם כתוצאה ישירה של אותה הערכה: דיוני שכר. החל מחודש ינואר, נכנס אחד-אחד לחדרו של המנהל, שם יקרה רגע מכונן בקריירה של העובד: יעלו או לא את שכרו? כדי לעשות קצת סדר בדברים פירקנו את הנושא המורכב לכמה תתי-נושאים, לכל חלק נתנו טיפים מניסיוננו- גם כעובדים וגם כמנהלים.

כמה לבקש?

קצת לפני שאתם צועדים לחדרו של המנהל, תעצרו, תכנסו ל סקר השכר המעודכן שלנו, ובדקו: כמה נהוג לשלם עבור המקצוע שלכם כיום? כמו כן, בדקו עם קולגות בעלי תפקידים זהים לשלכם כמה הם מרוויחים. חשוב שתדעו- העלאת השכר לרוב תהיה העלאה ריאלית, כלומר בין 5%-12% מחבילת השכר שלכם, כל מספר מעל לזה סביר להניח שאפילו לא יישקל ע"י ההנהלה.

מתי לבקש?

Timing זה הרבה בחיים, לכן בדקו מה נהוג אצלכם בארגון: האם יש שיחות שכר בתקופה קבועה? האם מוגדר בחוזה העבודה שלכם תאריך לשיחת שכר? האם נהוגה עליית שכר בעקבות ותק? אם כן, תתאזרו בסבלנות והמתינו לתאריך זה. אם לא, מומלץ לקבוע את שיחת השכר במקביל ל"תקופה טובה" של הארגון, לדוגמה: פרסום דוחות רבעוניים מוצלחים, סגירת עסקה עם לקוח חשוב, סיום פרויקט גדול וכו', או הצלחות אישיות;לאחר מכתבי הערכה מהבוס, עמידה יתרה בזמנים\יעדים, פידבק חיובי מלקוח וכו'. חשוב שתדעו- אם החברה לא במצב טוב, רוב הסיכויים שלא תקבלו העלאת שכר או שתקבלו העלאת שכר מינורית. במקרה הגרוע יותר, אתם עלולים ללחוץ על ההנהלה להעלאה שהם לא יכולים באמת לעמוד בה, וייתכן שיחפשו להחליף אתכם.

איך להתכונן?

בנצ'מרק כבר עשיתם, אז אתם יודעים כמה לדרוש. השלב הבא הוא איסוף ה-DATA לקראת השיחה עצמה. חשוב להציג למנהלים שלכם ולמקבלי ההחלטות שאתם "שווים לחברה". בדר"כ זה מתבטא ב-2 דרכים: כמה כסף הכנסתי לחברה, או כמה חסכתי לחברה. חשוב לשים דגש על דברים מדידים, ככה יהיה לנו קל להציג קבלות לזה: מכירות שמכרתם, יעדים שעברתם, מכתבי תודה מלקוחות, תהליכים מסורבלים שייעלתם, אחוז הפעמים שעשיתם DELIVERY בזמן, אחוז הבאגים שנמצאו בקוד שכתבתם, ועוד ועוד ועוד. ברגע שאתה מכניס כסף או חוסך הוצאה שלו (גם זמן = כסף) זה נותן אינטרס למעסיק להעלות לך את השכר.

איך להתנהג?

ראשית חשוב להבין, מדובר על שיחה ממנה כל הצדדים רוצים לצאת מאושרים. לכן, חשוב מאוד לבוא בגישה חיובית ולא בגישה מאיימת. אל תציבו אולטימטומים, הסבירו את העובדות בצורה עניינית. לאחר מכן, תעבירו את הכדור לידי המנהלים. אל תשתמשו בניסוחים כמו "מגיע לי העלאת שכר" אלא "תשקלו להשוות את התנאים שלי לשווי השוק שלי כיום." עם כל גינוני הנימוסין, חשוב להגיע עם גישה אסרטיבית ולא ממקום של גישה מתנצלת. כל סיבה שתעלו לגבי מדוע אתם רוצים שישקלו העלאת שכר צריכה להיות קשורה לעבודה והתפוקה שלכם. מעבר דירה, משכנתא, יוקר המחייה, הוצאות לא מתוכננות, לא צריכים לעניין את הארגון.

ומה אם התשובה היא "לא"?

זה שביקשתם זה לא אומר שתקבלו. מצד שני, אם לא תבקשו זה 100% אומר שלא תקבלו. נסו להבחין האם התשובה היא "לא" או "לא עכשיו". אם אכן התשובה היא לא עכשיו, בניתם את הקרקע לשיחת השכר הבאה שיתכן שאף ההנהלה תיזום. אם התשובה היא שלילית - שאלו לסיבה, והכינו תשובות מראש לכל התנגדות ואיך ניתן בכל זאת להפוך את ה"לא" ל"כן". זה יכול להתבטא לא רק בכסף, אלא בשווי כסף, לרבות; העלאת מספר ימי חופשה, תכנית יעדים, הגדלת חבילת האופציות, הטבות בסגנון של קורס מקצועי או אפילו במקרים נדירים הורדה של שעות העבודה באותו השכר. לסיכום, אסרטיביות ועבודת הכנה מוצלחת יכולה לשפר את התנאים שלכם, ולעתים גם משמעותית. אך לא כל שיחת שכר נגמרת כפי שציפיתם. לעתים, תשובה שלילית יכולה לגרום לתסכול רב, שמוריד את החשק מהעבודה. עובדים רבים רואים זאת כחוסר הערכה של הארגון ליכולות שלהם.   קיבלתם תשובה שלילית? שלחו אלינו קו"ח, אנחנו נדאג שבמקום עבודה הבא תקבלו מה שמגיע לכם! לא מעריכים אתכם מספיק? זה הזמן לחפש מקום חדש! למה שלא תבדקו הזדמנויות באתר שלנו? בדרך לדיון שכר? נמצא במו"מ על חוזה במקום החדש? כדאי שתבדוק כמה אתה שווה - סקר השכר לשנת 2018!.
קרא עוד

הערכת עובדים ודיוני שכר – חלק א'

ינואר הוא חודש מותח במיוחד להייטקיסט המצוי: האם השנה יקבל העלאה בשכר? איך בכלל קובעים מי כן ומי לא? אולי עליו ליזום ולבקש? ואם כן, כמה העלאה יקבל? סודות תעשיית ההיי-טק נחשפים: על הערכת עובדים ודיוני השכר. איך להתכונן, כמה ומתי לבקש - ומה קורה אם התשובה היא: לא! כתבה ב-2 חלקים.

מעל 800 משרות באתר שלנו מחברות הייטק וסטארטאפים מצוינים! מחפש עבודה? שלח אלינו קו"ח.

השנה האזרחית עוד רגע מסתיימת, וכמו בכל תהליך מחזורי התקופה הקרובה בתעשיית ההיי-טק תוקדש לסיכומי שנה ולמבט לקראת העתיד. בשפה המקצועית יש לתקופה הזו של דצמבר-ינואר 'שם': הערכת עובדים ודיוני שכר. הערכת עובדים הינו תהליך ארגוני בו נמדדת רמת העבודה שלכם, התפוקה שלכם והתועלת לארגון, ותוצאות המדידה משפיעות באופן ישיר על גובה השכר שלכם. ההערכה מבוצעת מדי שנה בסביבות חודש דצמבר, ולאחר מכן מובאת בחשבון בדיוני השכר (המתקיימים לרוב בחודש ינואר). בסופו של יום, הציון שלכם בהערכה יקבע יותר מכול אם תקבלו העלאה, ומה תהיה גודלה.

 

מה הציון שלכם אומר?

הציונים מחולקים ל-3 קטגוריות, ונמצאים על פני רצף:
  • ציון 5 - אלו העובדים הטובים ביותר, מעיד על הערכה טובה במיוחד. לעובדים המקבלים ציון זה יש סיכוי רב שיקבלו העלאה משמעותית (5-12% מהשכר הנוכחי), בונוס או "אופציות" (מניות) בחברה.
  • ציון 3-4 - מייצג את מרבית העובדים, מעיד על יכולות עבודה טובות – אך עדיין טעונות שיפור בהיבטים שונים. עובדים המקבלים את הציון הזה עשויים לקבל העלאה קטנה, בעיקר בשביל הגברת המוטיבציה.
  • ציון 1-2 - דגל שחור המתנוסס מעל ראשו של העובד. עבור עובדים המקבלים ציון זה המשמעות פשוטה: הארגון לא מרוצה מעבודתם, ובקרוב צפוי להם שימוע.
חשוב לדעת כי חברות ההיי-טק הגדולות שכללו את המדידה לאורך השנים והפכו אותה לכלי מדויק ויעיל. ההערכה מסתמכת כאמור על פרמטרים רבים, ובאופן טבעי מביאה בחשבון לא רק את חוות דעתו של המנהל הישיר, אלא גם את חוות דעתם של חברי הצוות, של מנהל המוצר/הפרויקט, של הלקוח ועוד.

איך משפרים ציון?

מטבע הדברים אין נוסחה אחידה להעלאת ציון ההערכה. לכל ארגון יש אופי אחר ופרמטרים משלו המגדירים את תהליך ההערכה, ולכן אין פתרון אחד. בכל זאת ננסה לתת כמה טיפים כללים כיצד נוכל להשתפר, אם לא לתהליך הזה לפחות לקראת שנה הבאה:
  • עמידה ביעדים – הפרמטר החשוב ביותר. תמיד להיות עם היד על הדופק לגבי מצב אבני הדרך שלכם בפרויקט ובכלל. מה התפוקה שלכם? האם אתם יותר אפקטיביים מהמקבילים שלכם או פחות? מה ניתן לייעל? לדאוג לתעד הישגים והצלחות כדבר שבשגרה - ככה גם תדעו בזמן אמת איפה אתם עומדים, וגם יהיה קל לשלוף את הנתונים כשצריך.
  • לקחת דוגמה - בכל ארגון קיימים מספר עובדים עם "הפרופיל המצוין": הם טובים במה שהם עושים, הם יוצרים הכנסה או עומדים בדרישה באופן קבוע, הם אהובים על ידי הקולגות, המנהלים והלקוחות כאחד, הם לא מחסירים ולא מאחרים. אלה תמיד יהיו בציון 5. קל מאוד לזהות אותם, ואם תחשבו על זה אתם מכירים כמה מהם. זו לא בושה לקחת מעובדים כאלה דוגמה: תנסו לבדוק כיצד הם פועלים, איך הם ניגשים לעבודה, ומה אנשים אוהבים בהם. תנסו לראות אם יש משהו שניתן לשכפל גם לעבודה שלכם.
  • להציב מראה – אל תחששו לשאול את עצמכם מה נקודות התורפה האישיות שלכם במקום העבודה. האם אתם נהנים לקום בבוקר, או שאתם רוב היום 'עייפים'? האם אתם בעלי תושייה, או מקטינים ראש? האם יש קשר אישי עם הלקוחות, או שמרביתם כבר עזבו? – נסו לשפר את הטעון שיפור.
  • פתיחות - אחד מתפקידיו של מנהל הצוות שלכם הוא להפוך את העבודה שלכם ליעילה ומועילה יותר. אל תחששו להתייעץ אתו, להעלות כשלים ונקודות תורפה ולבקש את עזרתו. בסופו של יום, שיתוף בזמן אמת יאפשר לכם להשתפר בזמן אמת – ולהגדיל את סיכוייכם לציון גבוה יותר בהערכה.
בחלק הבא של הכתבה נדבר על התוצאות של תהליך הערכת עובדים - אלו דיוני שכר. ניתן כמה טיפים: כמה ומתי בדיוק לבקש? איך להתכונן? איך להתנהג במהלך השיחה? ומה קורה אם התשובה היא לא (לא עלינו..). To be continued... בואו להתייעץ! רוצים לדעת כמה באמת אתם אמורים להרוויח בשוק בהתאם לניסיון המקצועי שלכם? מוזמנים לשלוח לנו אימייל ונשמח להשיב לכם כמה באמת אתם אמורים להרוויח. לטבלאות השכר שלנו. באתר שלנו כבר ביקרת? בואו להכיר חווית חיפוש עבודה מעולם אחר - לחצו כאן!
קרא עוד

שליחת טופס למשרדים